Kristina Seia Sangvita er stamgæst i Karmaklubben.

Hun danser.

Hun stråler.

Hun synger med på sine yndlingssange.

Hun snakker med de “gamle” gæster og lærer de nye at kende.

Kort sagt, så er hun som en hver anden karmagæst.

Bortset fra én mindre ting: Hun gør det hele siddende.

I maj 2012 sendte Kristina mig følgende mail:

Kære dejlige Lone.
Jeg har en forespørgsel.
Noget jeg gerne vil gøre officielt nu og fejre big time :-D
… og mon du vil hjælpe mig med det?

Måske har du set det.
Jeg er begyndt at kunne bevæge mine fødder. Især venstre fod. Højre kommer også :-D
Indenfor kort tid er der kommet hul igennem :-D

Efter at ha danset fredag var jeg lørdag øm i min femur medial muskel og samtidig ingen nervesmerter.
Det er så FANTASTISK og stort for mig, fordi jeg ikke har kunnet gå i en del år og har i 5- 6 år siddet i kørestol.

Jeg har haft ekstremt mange nervesmerter efter, jeg blev kørt ned for 14 år siden og i mange år har jeg stort set ikke kunnet gå og kommet mere til skade hvor jeg hel mistede gå funktion, og nu er de endelig på retur.

På et tidspunkt undervejs mistede jeg modet i det offentlige system, men bestemte mig for, at det er mig, der bestemmer i mit liv . Jeg har gjort en massiv indsats for at heale mig selv og genvinde troen på det og på det gode i livet. Jeg har valgt sunde steder og måder til – og jeg har fravalgt de resterende. Det går rigtig fint og godt nu og har gjort i 1,5 år.
I´m back og kommer det mere og mere.

Min genvundne ølelse og bevægelse i fødder og muskelømhed i det ene lår synes jeg kræver et par ord og en fødselsdagsang (gerne Stevie Wonder) til mine wonder-fulde fødder og tæer og kalder på Celebration.

Jeg elsker at komme og danse i Karmaklubben, med liv, glæde m.m.
Generelt har jeg valgt det til, der hjælper mig med healing, og det er de steder med overflod af kærlighed, mennesker med god energi m.fl. godter.
Jeg elsker at danse og at have fået gang i den del af mit liv igen, og det samtidig er fantastisk træning for min krop, vækker endorphiner som dæmper nervesmerter, ændre smerteniveau til mere smertefri. At blive øm i en muskel er hel vildt lækkert, dels at mærke den igen efter mange år JUBIIII og have brugt kroppen.
Nu bruger jeg ikke længere et par uger på at komme mig, men et par dage :-D

Både som ny karmaist og nu, føler jeg mig rigtig fint modtaget af du og de andre karmaister <3 Tak.
Jeg vil gerne finde en god måde at takke på!

På nær nogle år efter påkørslen, har jeg altid ELSKET dans, saft og kraft, livsenergi. Det er så jublende skønt, at jeg igen kan danse, og det er SKØNT og fantastisk, at du har stillet rammen og energibasen til det rum <3 :-D
Det er stærkt betydningsfuldt, at rammen er der: En masse mennesker med fælles god energi og danseinteresse, så jeg ikke selv har skullet skabe tilsvarende rum fra bund. Det er luxus!

Dette mirakel vil jeg så gerne gøre officielt og fejre med en fødselsdagssag “Happy Birthday” med Stevie Wonder og/eller “Celebration” med Madonna for det er mine tærs og føreligheds fødsel og er sgu en fejring værd synes jeg.

Karmaklubben er et sted med næring og livsenergi og det rum er berigelse for verdenen og for mig. Jeg synes, at verden skal beriges med mange flere af denne slags :-)

Hvad synes du om mit forslag?

Kærlig hilsen
Kristina

 

Jeg sagde naturligvis JA – og i august 2012 afholdt Karmaklubben den første Mirakelfest for at fejre, at Kristina var begyndt at kunne vrikke med fødderne. Det var et ægte mirakel.

Den gode tendens fortsatte, og i løbet af året Kristina begyndte at kunne vippe med benene. I august 2013 afholdt Karmakluben endnu en Mirakelfest for at fejre de vippende ben – et ægte mirakal.

I løbet af 2014 har miraklet taget til:
Kristina kan nu cykle i små tidsintervaller på en motionscykel. Stille og roligt kommer der mere og mere bevægelighed i hendes underkrop.

– og det fejrer vi naturligvis!

Kristinas 3. Mirakelfest afholdes fredag 8. august og traditonen tro – ja, det er jo blevet en tradition – vil der stå forkælere parat til at nusse om Karmagæsternes fødder, nakker, skuldre – ja, give lidt medmenneskelig, kærlig, fysisk omsorg og energiløft. Det er da bare pragtfuldt!
Behandlerne – som møder op aldeles vedlerlagsfrit – giver deres tid, ekspertise og omsorg, er:

Kjeld Adam, Biodynamisk Kranio Sakral Terapi.

Helle Rigmor Petersen Access Consciousness Body Processer. 

Simmie Solberg Reikihealing.

Christine Støvring, Access Bars & Body Facilitator.

Leif Johannes Nielsen, Holistisk Wellnessmassør.

Helle Christensen, håndmassage med æteriske olier.

Tak til d’herrer og damer, fordi I hjælper os med at sprede Kristinas glæde til de andre gæster.appreciate

 

– Se tid og sted for kommende karmafester i Aarhus og København
 Læs et par gratis kapitler af bogen ‘Fra pæn pige til PowerPrinsesse

Kom med på nyhedsbrevet og få invitationer til Fester og Foredrag

* skal udfyldes

 

 /  ( dd / mm )

Markér alt hvad du vil have besked om: