Hermed et meget stort og kærligt knus fra L.A.
Ærligt må jeg sige, at – jo her dejligt, og kurset er godt – men damn, jeg savner Jer.
Der er INGEN københavnske KARMAFESTER I DECEMBER – jeg kan se på Facebook, at beskeden ikke har nået alle, så vil du give et bidrag til god december-karma ved at sms’e, emaile og facebooke til dem, du kender, som kommer i Karmaklubben, og fortælle dem, at Karmaklubben i København holder juleferie – det gør de iKKE i Århus, der er fest lørdag 8. december med vikarer.

Til gengæld kan du fortælle københavnerne, at vi er på igen nr. 1 og nr. 2 fredag i januar.
Det vil være en meget stor hjælp – jeg hører, at det sneer i København, så der er ingen grund til at gå forgæves efter festen.
Læs mere om dansefesterne i Karmaklubben.
Video med et forslag til (mere) decemberkarma
Fra min hotelseng har jeg lavet en lille video, som faktisk blev født i går, da jeg var i Cirque du Soleil med en af mine nye venner fra kurset – hun gjorde nemlig noget … som mange af Jer i Karmaklubben også gør.
Se de andre inspirationsvideoer, som jeg har lavet i løbet af de sidste år
Til dig, som har set denne video:
Mange mennesker kigger med herinde, og derfor vil det helt sikkert gavne andre, at du deler dine tanker om videoen og dine egne oplevelser, som har gjort dig klogere.
Del endelig, hvad du tænker nedenfor. Du ved aldrig, om netop dine ord er dem, som vil tænde lyset, lettet hjertet og gøre livet nemmere for et andet menneske.





Tak for en fin inspirationsvideo. Jeg savner SÅ MEGET at kunne tage ud at danse her i december.
Jeg kan glemme mig selv i dans, musik og gode læseoplevelser.
Det jeg skriver nu lyder mere langhåret end det er; jeg har siden jeg var en stor teenager haft en fornemmelse af at der fandtes en stor boble af “noget”som var fælles, kærligt og universelt, og at det gælder om at kunne forbinde sig med den. Jeg har haft en del diskussioner med min barndomsveninde som er præst i folkekirken. Og hun synes det samme, hun kalder det Gud og Guds kærlighed. Jeg er ret biologisk orienteret og jeg tror at det er nogle fælles sanseevner vi har, nogle sansepåvirkninger/modus vi har i vores sanseapparat/hjerne som giver os disse følelser Og oplevelser. Vi har jo en Alletiders ubevidst reptilhjerne indbygget.
Jeg har fundet nogle veje til at forbinde mig med denne universelle boble; at danse og havedetdansefix hvor man forbindes i kommunikation med sin partner og jeg’ et ophører med at være der. Der er kun musik, bevægelse og ren ordløs kommunikation, at danse til live-musik og forbindesig til et instrument hvor dans, krop og musik bliver en kommunikation. (Kræver altså at man danser foran musikeren, så der kan opstå aktion, reaktion), at lade kroppen flyde ind i musikken og at bevægelserne lyder musikken.
Jeg har også læst bøger hvor jeg var forbundet til den universelle “boble”. Feks kærlighed i koleraens tid af Marquez. Og så vil jeg sige, at når min hjemmelavede bernaisesovs (økoæggeblommer, økosmør/rapsolie, nul hvede her .. Masser af mufa ….frk jensens kogebog) kommer på bordet, så synger englene, der bliver stille ved bordet og alt giver igen rigtig meget mening … ;o)
ps hjemmelavet marcipan og nougat kan også være en nærmest religiøs oplevelse …
jeg ska ud og synge 13 julekoncerter i denne måned 🙂 gospel koncerter kan man kun blive i godt humør af og der er masser af dem , mange af dem er gratis at komme til 😉
jeg ska også starte en flash mob på søndag , det blir sjovt 😉
bare kig på fb under gospel eller gå på gospel net ;
de kor jeg er i er ICEGLORY, KEFAS OG JACOBS LADDER …. så kom glad <3
Kæreste Søde Lone!
Dejligt lige at se dig selvom du er langt væk.
Du spørger om vi vil skrive hvad vi gør når …… Jamen jamen , jeg tager jo i Karmaklubben.
Når jeg er der, ja allerede når jeg gør klar til at tage afsted, så stiger humøret flere grader, jeg bliver
på alle måder glad og alt, hvar der måtte være af spekulationer, stress og jag, samt det der kan gøre mig
ked af det, det forsvinder som dug for solen. Alt bliver positivt og godt, og så varer det i mange dage, nogle gange helt til næste gang der er Karmafest.
Knus fra Else-Marie
Hej Lone.
Idag da jeg loggede ind på min FB så poppede der denne video op. Jeg tænkt med det samme: DEN skal Lone have. At du så oven i købet skriver en mail og beder om at vi sætter noget på som inspiration, det er jo bare helt fantastisk passende :-)Det har jeg hermed gjort.
https://www.youtube.com/watch?v=0bMhKXqHAP8&feature=player_embedded
Jeg har tit oplevet at være træt og ugidelig en søndag aften, så jeg ikke orkede at tage afsted til en musik-øve aften. Men lige så tit har jeg oplevet at jeg blev så fyldt med glæde og energi, at det kunne knibe med at falde i søvn. Så at ville ta afsted, som din nye veninde,-det er da bare fantastisk livsbekræftende at høre om. Sig til hende at hun er vidunderlig positiv og inspirerende!
Jeg stoler på at du kommer hel og glad ud på den anden side af jorden, og vender beriget tilbage til alle de dansglade karmaister 🙂 På gensyn og god opstigning 😉
En hurtig tur i det kolde fjordvand løfter mit humør og energiniveau en hel del. Det er den skønneste fornemmelse når blodet bagefter banker rundt i kroppen 🙂
Jeg bliver også mere rolig og glad indeni når jeg sætter mig og mediterer og jeg sender mig selv en masse hjerteenergi.
Og så virker det også nogengange at lægge mig på min seng og holde om mig selv, som du mange gange har anbefalet – tak for det <3
Knus fra Louise
Jeg har været nede i humør og følt, at der har været noget galt lige siden i sommers. Så i dag opsagde jeg mit fuldtidsarbejde som lærer på VUC og vil i stedet hellige mig alle de jobs, som gør mig glad helt ind i cellerne, som du siger. For jeg vil IKKE leve mit liv i mismodighed og med følelsen af, at jeg ikke lever mit fulde potentiale ud. Så jeg har fået fat i flere yogatimer, timer som handicapledsager, intuitiv massør med tantratendenser, alt imens jeg vil bruge resten af tiden til at få min selvstændige livsnydervirksomhed til at blomstre. Har kunnet mærke kreativiteten boble siden jeg tog beslutningen, for den blev dræbt og undertrykt med det VUC-job med ugidelige unge, der bare skulle tage en hf uden at gide det. Nej, fandme nej…det må andre tage sig af. Jeg vil nyde livet og give til de mennesker, der har lyst til at tage imod mit nærvær, ord og erfaringer. Du kan se mit blogindlæg på http://www.christinapold.dk og så er der planer med Livsnyder-forløb på http://www.livetsskole.net. Alt sammen fordi DU, Lone Powerprinsesse, (og andre selvfølgelig også) har inspireret mig til at udfolde mig som kvinde og menneske og få det bedste ud af livet! Så du har været med til at ændre mit liv. Jeg har altid følt, at der var mere til mig i verden, end jeg havde, så jeg har altid søgt det…og nu er jeg tættere på end nogensinde! Glæder mig til det fulde blomstring.
Knuuuuuuusss og kys fra mig, Christina <3