I så fald vil Jeg bede dig minde mig om det!
Kæreste mennesker derude bag computer- og telefonskærmene.
For to år siden gik jeg i seng og lå i en en stor, tung, sky af sort gelé; foredrag og lave dansefester i Karmaklubben kunne jeg godt lave, da kærligheden til publikum fik det sorte gelé til at forsvinde nogle timer. Men ellers var jeg gået fuldkommen i sort og lå i sengen.
Det var ikke særlig sjovt, og jeg var voldsomt bange for aldrig at blive mig selv igen.
Min Kloge Tidligere Kæreste
Dengang sagde min daværende kæreste en dag noget klogt: “For at få energi, må du bruge energi.”
Først blev jeg drønirriteret på ham, men begyndte dog at løbe nogle små ture (Læs: joggede 100-300 meter pr. gang). Gradvist ud af sengen kom jeg – men det tog mange måneder.
Hans sætning satte sig ind i mine celler, som en sandhed; og stadigvæk får den mig til at gøre ting, som jeg ikke gider eller synes, at der er tid til – selvom jeg har det MEGET bedre bagefter.

Nu er vi som bekendt i oktober 2013, og jeg er ved at blive mig selv – ikke som for to år siden, men “mig selv på en ny måde.” Derfor passer det nu at redesigne hjemmesiden www.powerprinsesse.dk, så det bliver mere overskueligt for Jer – kæreste mennesker – at finde inspiration i form af videoer og skriverier.
Min “web-dame” Kristine har bedt mig komme med nogle citater til hjemmesiden www.powerprinsesse.dk. Vel at mærke nogle citater … fra mig selv; og det er altså ikke så let at citere sig selv, skulle jeg hilse at sige.
Det klogeste, jeg selv synes, jeg har sagt, er:
“Inden du putter en mand eller noget mad ind i din krop, så spørg dig selv: Er dette kærlighed til mig, eller har jeg i virkeligheden brug for noget andet?”
… og så kan jeg sgu’ ikke lige komme på mere.
Ord har jeg ellers sagt nok af gennem de sidste 6-7 år i stribevis af foredrag og videoblogs; derfor vil jeg bede Jer, der har fulgt mig, om at fortælle mig, hvad jeg har sagt, som I har kunne bruge til noget i Jeres eget liv.

Jeg håber, at I har tid til at smide en kommentar her på bloggen, så der er nogle citater at vælge imellem … og vil så tage ud og danse salsa med min elskede mand.
Det er nemlig godt for saftigheden!

Kærligst
Lone
P.S.: Julefrokost & Nytårsfest!
Lørdag 7. dec., fredag 13. dec. og tirsdag 31. dec. i Nørrebrohallen, Kbh.
Sidste salgsdato for billetter er 31. oktober.
Læs om festerne her.

Yes, festerne er for alle glade mennesker:





Kære sødeste Lone
Du har sagt så mange gode og kloge ting. Jeg kan ikke lige komme på et specifikt citat, men måske inspirere dig selv eller andre med disse to udtryk:
lys i cellerne
mumselig
Det er for mig virkelig Lone-agtigt. 🙂
Bedste efterårshilsner (og en ordentlig håndfuld blade, som jeg kaster op i luften og lader dale ned i håret)
Kathrine 🙂
Hejsa. .sidder midt på køkkengulvet med mine katte og så tjekker jeg lige dagens post. Det første der falder mig ind er dine kloge ord om orkideerne …og javertussen. De bedste hilsner fra Yrsa
Jeg husker din beskrivelse af din flyvetur, hvor du brugte billedet af at ovenover alting stråler moder sol… Banalt ja men en god teknik til at betragte trivialiteter og kævl, tro på at livet er større end os selv. Et godt billede hvis man falder i et hul
Jeg kan virkelig bruge dine tanker om “sugerørene” at gå og mærke alle andre end mig selv, om hvad der vil hjælpe dem …. har de det godt – og kan jeg gøre et eller andet opmuntrende for dem, et smil, et pænt ord osv. MEN i denne rigtig venlige og kærlige tilgang til andre mennesker ….. så glemmer jeg mig selv, og de får al min energi – i stedet for at give dem, det der er i overskud. Det var tanken om sugerørene, som fik sat ord på problemet for mig ….. du er rigtig god – til at sætte enkelte billeder på noget. Tak :o)
Kære Lone!
Ja mange kloge ting har du sagt gennem årene – ting, som har hjulpet mig meget!
Det der lige popper op nu, er: “Lad være med at tage beslutninger, når du er i skyen, vent til du er under din sjæls lys”
Knus og god arb. lyst med din reviderede hjemmeside 🙂
Louise
Hej Lone!
Jeg vil skrive en kort kommentar til dig omkring hvad du har sagt som er specielt klog. Er du klar?
ALT HVAD DU SKRIVER OG FORTÆLLER ER MEGA KLOGT!!!
Den æ rlige facon som du gør det på er så vigtig!
Den person du er med det hele er så vigtig!
For mig handler det ikke om noget specifikt men det hele ved dig!
Tro på det!
hilsen iben zacho fra aalborg
ps. er mege glad for at dansekarma kommer til aalborg 2014. Gad vide hvor det er?
Hov! Har du forresten hørt om “groove dance” ? Jeg er jo også vild med at danse og er derfor lige blevet uddannet “groove failitator”. Hvis du skulle få brug for en som sætter gang i dansen kan du bare bruge mig, som en slags “opvarmer”. Måske en ide?
“Alt er støtte” 🙂
Et udtryk du har intrudoceret mig for har været omkring kraft. Du siger:”Det er ikke styrke at tilpasse sig. Styrke det er at blive stående i sin kraft, og sige det her…. det vil jeg gerne.” Jeg elsker ordet “kraft”. Det runger af urkvindelighed – jeg tænker på mine formødre, og på alle de søstre der er omkring mig, der har det på samme måde som jeg; vi er til tider usikre. Vi er til tider bange for tilværelsen, bange for at træde ind i livet. Vi er OGSÅ stærke som siv. Vi er parate til at gå igennem den allerstørste smerte overhovedet, for at give liv. Vi hengiver os, selvom det til tider godt kan føles som om der er masser at miste – men som du siger i videoen:”Nothing to loose” – så er der i virkeligheden ikke noget at miste.
Noget andet du også har sagt – det var i videoen:”Lone: væk og viderelevende” (tror jeg!) hvor du siger at vi bedst kan ære de døde, ved selv at leve livet. Her fortæller du om selv-kærlighed, gennem mad, og du har taget blåbær med istedet for den plade marabou chokolade. Wauw. Fuck et stort skridt du har taget, Lone!
Engang har du også lavet en video til karma-klubben, som du senere også lavede til powerprinsesserne – du var ude at rejse i Afrika (?). Du fortæller her om din egen dødelighed, og du giver herefter en hyldest til livet. De videoer er SINDSSYGT livs bekræftene!
Du fortæller i videoen:”Hjemme fra ferie: saft i eventyrcellerne”, om eventyr-beholder, og om hvor vigtigt det er at fylde den beholder op med lækker saft (eller honning!).
I “Min Hjemmeø” siger du: “Det er oplevelsen af at træde ind i den kerne – ind på sin egen lille ø. (….) at man har sådan en lille ø indeni sig selv hvor der ikke er andet end ens eget væsen. Når man er på sin egen ø kan man mærke hvad der er vigtigt for én, hvornår man går på konpromis…(…)”
Lone! Hvor er du altså skøn, og lysende og hvor er et fantastisk at følge din gang her på Jorden – og hvor er det dejligt, at indse at man i VIRKELIGHEDEN ikke er alene. Din “hovedsætning” (for mig – måske ikke for dig) er “Livet er et eventyr, damer. Fuck om vi er bange, vi er søstre – og vi gør det sammen!”.
SÅ TAK, kære Lone! Dine videoer, og din klub har været der i mørke stunder som et lys 🙂 Og jeg indser når jeg ser dine videoer…. at jeg har i virkeligheden har….. nothing to loose.
Kærligst, Mille
Kære Lone!
Som jeg skrev til dig, efter at have slugt din bog her i forsommeren til stor inspiration og gode grin:
Jeg har faktisk gavn af en viis kvindes ord “nu vil jeg være blid ved mig selv!” (et citat fra din egen bog)
Det minder jeg mig selv om når jeg synes det er svært.
Knus fra Gudrun
Jeg kan kun tilslutte mig de mange andre kommentarer ovenfor, men det jeg tænker mest på i min hverdag er dine beskrivelse omkring at være på vej fra en ø til en anden og at livet går videre ved billedet med at hårene på benene igen vokser ud. Jeg er ikke så god til at huske i citatform – så håber du ved hvad jeg referere til.
Have en skøn weekend!
Hej Lotte
Alle dine videoer har for mig været givende og inspirerende så det er meget svært at sige noget specifikt. Det der lige popper op er at “blive på egen banehalvdel” ifm din indkøbstur og møde med ekspedienten og ihukommelse af sugerør…ha ha ja jeg synes den er meget brugbar for mig og øver mig stadig..
knus
Birgitha
Kære Lone
Du har sagt riiiiigtig meget siden jeg stiftede bekendtskab med dig første gang 🙂 Men en af de ting jeg har tænk på hvis jeg har haft en øv periode, er den beskrivelse du gav da du beskrev bladet på et træ… Hvordan der år efter år spirer noget nyt, frodigt og livsgivende frem, trods alt har været forsvundet for en tid..
Og så kan jeg rigtig godt lide en af dine beskrivelser af dig selv “en opdagelsesrejsende, som skal udforske og kortlægge nyt land” 🙂
Knus herfra
Gitte.
Kære Lone,
du sagde engang i en video noget i retning af, at hvis man har en periode med sorg og tyngde, så kan man stille sig selv følgende spørgsmål: hvordan får jeg lidt lethed ind i mit liv ligenu? Det har jeg ofte tænkt på når jeg synes noget var tungt og svært, kh Margit
Alt er støtte
Hej skønne Lone
“Universet tager aldrig noget fra dig, medmindre der kommer noget bedre igen!”
“Universet’s hjul arbejder!”
Lige to hurtige fra hoften 😉
Hey Lone.
Anden gang vi mødtes, var til Slip Slikket foredrag og der sagde du noget til mig som faktisk betød rigtig meget.
Du spurgte mig hvad jeg skrev speciale om.
Jeg svarede at det måske ikke var så aktuelt i vores tid, men at jeg skrev om transformationen i det religiøse kvindebillede fra Egyptens antik til jomfru Maria i Rom.
Hertil svarede du: “Ih hvor det lyder spændende – holder du foredrag? Det kan godt være du ikke synes det er aktuelt, men hvis du synes det er spændende, så er det, det vigtigste når du skal bruge så lang tid og energi på det” 😀
Det betød rigtig meget og jeg kan nu med glæde fortælle dig at jeg er cand.mag. i kunsthistorie 🙂
Give me a call – du skrev du havde nogle ideer, du ville dele med mig 🙂
Knus Mette
Kære Lone.
Jeg kan fuldt ud tilslutte mig de øvrige kommentarer, at du har sagt rigtig mange kloge ting i årenes løb 🙂
Der er to sætninger, der falder mig ind, når jeg tænker “Lone Powerprinsesse”. For det første “Alt er støtte” og “Hvad er det mindste gode, jeg kan gøre for mig selv lige nu? – man kan altid gøre en lille bitte smule”
Kh Karen
De fire powerprinsesseprincipper, selvfølgelig. Og ellers: (min favorit):
“Hår på benene er en ustoppelig kraft, der vokser inden i mig!” Jeg kan ikke lige huske om det var præcis sådan du sagde det, men … JA. Det er bare så rigtigt!
Hver gang jeg tænker på den sætning, bliver jeg bare så glad. For uanset hvor langt nede jeg i kulkælderen jeg kan være – og uanset hvor utilstrækkelig og lillebitte jeg kan føle mig, så finds der en kraft inden i mig, som – selvom den er virkelig irriterende – bare bliver ved og ved med at komme igen!
Knus til dig din dejlige rap-and!
Lisbeth
Da jeg var til et Slip Slikket foredrag for godt og vel to år siden, brød jeg sammen, da vi talte sammen. Du gav mig et kram og fortalte mig, at jeg kunne klare det lige som du havde gjort og at jeg bare skulle tro på mig selv og de kræfter, der var gemt inden i mig. Jeg skulle følge dit eksempel. I dag har jeg så tabt 58 kg (68 hvis man tager dem med, jeg tog på under graviditeten), og ja, jeg er blevet mor, jeg er blevet gift, og jeg er sluppet af med den medicin, jeg fik dengang. Hvor har jeg mange gange hevet mig selv op blandt andet med tanken på dig den aften.
Så Lone? Kloge ord, du har sagt? Tro på dig selv og de kræfter gemt inden i dig! Der er altid nedture, men både du og jeg er kommet gennem dem før, og det gør vi igen, hvis vi bare kan huske dine ord.
Derudover kan jeg kun slutte mig til de andres ord, kære Powerprinsesse! Og det vi skriver herinde til dig nu, det er i alt fald kærlighed til dig!
Kram og varme tanker fra Christina