Jeg vågnede i dette humør:
Kender du en af den slags dage, hvor man vågner op med musik i hovedet?
Dette ultra (ældgamle) og überfede TLC-nummer har været soundtrack til tandbørstning, vitaminpilleslugning, morgenmadslavning og -spisning, bad, sengeredning, hårbørstning, potteplantevanding.
Hurra for “gentag sang”-knappen.
Dette nummer er et af mine absolutte favoritter – der sker godt og bølgende i underlivet, som forplanter sig helt op i hjertet. Og tænk, der er “bare” musik.
Metafysikerne – og mange andre – siger, at alt er energi; selv et bord er, når det nedbrydes til atomer, energi. Det kan umiddelbart være lidt svært at forholde sig til. Til gengæld er det nemt at forholde sig til, at musik bærer energi. Prøv eksempelvis at lytte til nedenstående nummer og så et Alice Cooper nummer.
Ret stor forskel.
Forskellig følelse i kroppen.
Det giver mening, at omgive sig med så megen højkvalitetsenergi som muligt.
Energi smitter, hvis man er åben for det – hvilket de fleste mennesker er, om de er bevidste herom eller ej.
TLC er en stensikker energiløfter, når jeg er lav i energi; og når humøret er højt, kan du se mig sidde i bilen/danse rundt på stuegulvet/vandre rundt i verden og synge TLC-numre for mine lungers fulde kraft. Her er lige et par andre favoritter af TLC:
No Scrubs – lidt mere stille, men stadigvæk god.
Ain’t too Proud to Beg – Jamen, jamen, jamen – man må jo ryste alt, hvad man har
Baby, baby, baby – åh, åh, åh, det er fandme fed musik!
Jeg vil anbefale dig at springe ind på Itunes og købe numrene, så de er tilgængelige offline; så kan du altid danse til dem, OG du støtter musikerne.
Er jeg i øvrigt den eneste, som kan høre det samme nummer i timevis ?
Har du et forslag til et nummer, en solist eller et band, som løfter energiniveauet? Så fortæl fortæl – eller dans dans dans først, og så fortæl fortæl.




